W naszej szkole

 • Życzenia wielkanocne

  WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA  (18-23.04.2019r.)

   

  Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,

  przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

  Radosnego, wiosennego nastroju,

  serdecznych spotkań w gronie rodziny

  i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja"

  życzy

  Dyrektor oraz społeczność SP w Łubkach

  Życzenia wielkanocne - Obrazek 1

   

 • Informacja dotycząca strajku

  Od dnia 9 kwietnia 2019r., zajęcia w Szkole Podstawowej w Łubkach będą odbywały się zgodnie z planem zajęć.

  Dyrektor szkoły

  Szanowni Rodzice

  W związku z tym, że prawdopodobnie od poniedziałku 8.04.2019r. większość pracowników naszej szkoły przystąpi do strajku, może nastąpić odwołanie zajęć. Działania szkoły będą uzależnione od zasięgu strajku, tzn. od liczby strajkujących pracowników i tych, którzy do strajku nie przystąpią. W miarę możliwości będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Termin zapowiedzianego protestu zbiega się z zaplanowanymi egzaminami zewnętrznymi: 15,16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty. Egzamin jest priorytetem, dlatego komisja egzaminacyjna postanowiła nadzorować jego przebieg.

  W szkole będzie pracował sekretariat. Informacje na temat rozwoju wydarzeń będą przekazywane na bieżąco w formie komunikatów na stronie internetowej szkoły oraz w dzienniku elektronicznym.

  Bardzo proszę o zrozumienie w tej trudnej sytuacji

  Dyrektor szkoły

 • Konkurs wielkanocny

  Znalezione obrazy dla zapytania gify wielkanocne

  Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie na najładniejszą ozdobę wielkanocną.

  Może to być : palma, stroik, kurczak, pisanka lub inna forma według własnego pomysłu związana ze Świętami Wielkanocnymi.

  Rękodzieło można oddawać w szkole do 4 kwietnia 2019 r . Wszystkie prace po ocenie jury / uczniowie, rodzice, nauczyciele/ zostaną przekazane Radzie Rodziców na kiermasz, który odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia. Uzyskany dochód będzie przeznaczony na zakup strojów sportowych dla reprezentacji szkolnej.

  Zapraszamy do udziału. 

  Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców 

        

   

   


   

 • 21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny inaczej

  Tego dnia przedszkolaki oraz uczniowie klasy I wyjechali do Lublina na spektakl pt. Księżniczka na ziarnku grochu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć inną, nowoczesną wersję tej bajki. Następnie udaliśmy się do Centrum Rozrywki Magic Park. Zjeżdżalnie, baseny z kulkami, ścianki wspinaczkowe oraz wiele innych atrakcji sprawiły u dzieci wiele radości. Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Wycieczka należała do udanych. Wszystkim rodzicom uczestniczącym w wyjeździe serdecznie dziękujemy za pomoc.

  Dodała: p. J. Wieczorek

  21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny inaczej - Obrazek 1

  21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny inaczej - Obrazek 2

 • Smacznie, zdrowo, kolorowo

  Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu mamy energię do działania oraz lepiej koncentrujemy się na wykonywanych zadaniach. W celu edukacji zdrowotnej przedszkolaki oraz uczniowie klasy I poznali zasady zdrowego odżywiania, prawidłowego zachowania się przy stole oraz bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłku a następnie samodzielnie wykonali piękne i zdrowe kanapki. Śniadanie było przepyszne!

  Dodała: p. J. Wieczorek

  Smacznie, zdrowo, kolorowo - Obrazek 1

  Smacznie, zdrowo, kolorowo - Obrazek 2

  Smacznie, zdrowo, kolorowo - Obrazek 3

   

 • Konkurs Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny"

  Dnia 22 marca 2019r. odbył się w naszej szkole I Etap Konkursu Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny" zorganizowany przez Komendę Miejską Policji w Lublinie. Głównym celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogąspotykać się w swym codziennym życiu, jak ich unikać oraz gdzie do kogo mogą zwrócić się o pomoc. Do konkursu przystąpiło 21 uczniów z klas IV-VI. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu i udzielenie prawidłowej odpowiedzi na każde z 20 pytań. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się po jednym uczniu z klasy,  którzy uzyskali największą liczbę punktów. Na kolejnym etapie konkursu naszą szkołe reprezentowali będą następujący uczniowie:

  •  Dawid Olech - kl. IV
  •  Wojtek Grudzień - kl. V
  •  Amelia Grudzień - kl. VI

   

  Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy, zaś zwycięzcom życzymy powodzenia na kolejnym etapie.

  Dodała: A. Zubrzycka

 • Poszukiwanie wiosny w Poleskim Parku Narodowym

  W tym roku zupełnie  inaczej niż w latach ubiegłych  obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Zazwyczaj były to konkursy, lekcje na wesoło prowadzone przez uczniów najstarszej klasy i palenie marzanny- kukły symbolizującej zimę.

  W czwartek 21 marca 2019 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Chełma  i Poleskiego PN. 

  Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zabytkowej kopalni kredy, która stanowi  unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Po znajdującym się w niej wielopoziomowym kompleksie  korytarzy i komór powstałych w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej oprowadziła nas pani przewodniczka-ciekawie opowiadając historię tego miejsca. Trasa turystyczna ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta. Na jej szlaku oglądaliśmy ekspozycje dotyczące  archeologii, górnictwa kredy oraz historii miasta. W podziemiach  spotkaliśmy  się z opiekunem ukrytych tam skarbów- Duchem Bieluchem. Spotkanie wywołało wiele emocji. Władca podziemi okazał się jednak przyjazny dla turystów. Po wyjściu z kopalni był czas na zakup pamiątek.

  Następnie odwiedziliśmy księdza kanonika Mieczysława Bochenka wieloletniego proboszcza naszej łubkowskiej parafii, który dwa lata temu odszedł  na emeryturę i jest obecnie rezydentem w parafii  pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy. Spotkanie było realizacją obietnicy jaką złożyliśmy Księdzu w czasie pożegnania z nim. Podczas wizyty podziwialiśmy wschodnie wpływy w wystroju  kościoła położonego na jednym z chełmskich wzgórz. 

  Po słodkim poczęstunku i wspomnieniach wyruszyliśmy w podróż do Urszulina, gdzie znajduje się Ośrodek Dydaktyczno – Administracyjny Poleskiego Parku Narodowego.  Tam odwiedziliśmy   „Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego", w którym od września do maja można oglądać małe żółwie błotne. Obecnie znajduje się tam ok. 500 szt. małych żółwi, które w maju  zostaną wypuszczone do naturalnego środowiska.

  Potem obejrzeliśmy film przedstawiający bogatą florę  i faunę  Parku wynikającą z różnorodności znajdujących się tam siedlisk, głównie torfowisk i bagien. Wiele z  występujących tam unikatowych  gatunków jest objętych ochroną.

  W drodze do Urszulina wstąpiliśmy na dydaktyczną ścieżkę ,, Czahary” ( tzn. porośnięte krzewami mokradła), położoną na terenie kompleksu Bagno Bubnów. Jest  to idealne miejsce dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. To także doskonałe miejsce dla żurawi, których parę widzieliśmy w locie nad bagnami.

  Był to dydaktyczny wyjazd podczas którego mogliśmy stwierdzć, że wiosna nadeszła. Zaobserwowaliśmy  to w budzącej się do życia przyrodzie: baziach na wierzbach, kwitnących przylaszczkach, przylatujących kluczach żurawi, pojawiających się bocianach, wesołych odgłosach  ptaków i coraz wyższej temperaturze.

  Pogoda nam sprzyjała, humory dopisywały więc zadowoleni powróciliśmy późnym popołudniem do Łubek.

  Dodała : D. Kołodziejczyk

 • "Młodzież Zapobiega Pożarom"

      Dnia 13 marca w Szkole Podstawowej w Wojciechowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". W turnieju udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych i III klasy gimnazjum z terenu gminy Wojciechów. Celem turnieju jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania nwa wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarowej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.  Po sprawdzeniu testów wypełnionych przez uczestników, jury ogłosiło wyniki i nagrodziło wszystkich uczestników. W tym roku, naszą szkołę reprezentował Kacper Tarka - uczeń klasy VIII, który zajął II miejsce w eliminacjach gminnych oraz Damian Barwiak - uczeń klasy VI, który zajął IV miejsce w drugiej grupie wiekowej. Wszystkim uczestnikom turnieju bardzo serdecznie gratulujemy, zaś zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów na kolejnym etapie. Dziękujemy również Organizatorom i SP w Wojciechowie za zorganizowanie, przeprowadzenie Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz atrakcyjne nagrody.

  Dodała: A. Zubrzycka

   "Młodzież Zapobiega Pożarom" - Obrazek 1

   

   

 • Pierwsza pomoc

      4 marca nasze przedszkolaki odwiedziła Pani Marta Brodowska. Poprowadziła ona warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci w formie pluszakowych animacji teatralnych. W zaczarowany świat ratownictwa medycznego zabrały nas Sęp Daniel, Świnka Pe i Królica Anna, którzy podczas swojej wycieczki napotykali na różne niebezpieczeństwa. Bohaterowie animacji w zabawny sposób przekazali dzieciom umiejętności wzywania pomocy, tworzenia opatrunków, opatrywania złamań, stłuczeń czy postępowania przy utracie przytomności. Przedszkolaki dowiedziały się do czego służy urządzenie AED oraz w jaki sposób należy się nim posługiwać. Dzieci miały tez okazję same poćwiczyć bandażowanie kończyn. Bardzo dziękujemy Pani Marcie za ciekawe i pouczające spotkanie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

  Dodała: K. Masiukiewicz

 • Warsztaty pszczelarskie

      28 stycznia 2019 r. gościliśmy w naszej szkole właściciela pasieki IMAGO z Podkarpacia, który odwiedza szkoły z programem „Pszczoły nasi mali przyjaciele”.                                                                                                                                                          Podczas spotkania omówione zostały podstawy pszczelarstwa. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat: Czym jest pszczoła?  Jaka jest hierarchia pszczół w ulu?, Jak zmieniało się pszczelarstwo na przestrzeni lat ? Mogły zobaczyć  strój i wyposażenie pszczelarza jak również przymierzyć ten strój. Zaprezentowana została także żywa pszczela rodzina. Większość uczniów po raz pierwszy miała okazję z bliska obserwować królową oraz zgromadzone wokół niej robotnice.  Na zakończenie uczniom zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia w stroju bartnika oraz wręczone dyplomy.

  Dodała J. Wieczorek

  Galeria

 • Zebranie z Rodzicami

  Dnia 31 stycznia (czwartek) 2019r. o godz.13.30

  odbędzie się zebranie z Rodzicami,

  podsumowujące wyniki nauczania i zachowania w pierwszym semestrze.

  Serdecznie zapraszamy

 • Spotkanie opłatkowe

      Dnia 21.12.2018 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie opłatkowe poprzedzone jasełkami. Tematem przewodnim spotkania były słowa kolędy: „Bóg się rodzi”.  Uczniowie klasy VIII i III zaprezentowali przedstawienie opowiadające o tych radosnych wydarzeniach.

      Na wstępie Pan Dyrektor przypomniał o tradycji świątecznej w Polskich domach, powitał obecnych: ks. proboszcza Marka Jaworskiego, nauczycieli, pracowników szkoły oraz przybyłych rodziców.

      Część artystyczna przeplatana była kolędami i pastorałkami śpiewanymi przez uczniów naszej szkoły przy akompaniamencie muzyki płynącej z akordeonu w wykonaniu pana Leszka Iwaniaka. Odczytany został fragment Ewangelii : „Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów. A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: „Bóg z nami”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański wziął swoją Małżonkę do siebie”, a następnie wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Nasze spotkanie opłatkowe zakończyło się ogłoszeniem wyników konkursu bożonarodzeniowego pod hasłem: „Najładniejsza ozdoba choinkowa”. W tegorocznym konkursie najwięcej głosów otrzymały ozdoby choinkowe wykonane przez: Alberta Malinowskiego (kl. VIII), Mateusza Sadziuka (kl. VII), Dominikę Zubrzycką (kl. VIII), Anię Borkowską (kl. III), Klaudię Tarka (kl. III). Zarówno zwycięzcy konkursu, jak i pozostałe osoby, które wzięły udział w konkursie otrzymali słodkie nagrody. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Wszystkim uczniom gratulujemy ciekawych pomysłów i talentów oraz życzymy nowych inspiracji w Nowym Roku. Po uroczystościach szkolnych, wszyscy udaliśmy się do kościoła na wspólna Mszę świętą rozpoczynającą rekolekcje parafialne. 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

   

   Dodał: Łukasz Gnaś

 • Mikołajowy wyjazd klas młodszych do Lublina

  11.12.2018

   W dniu 11 grudnia 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Lublina.                                   Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Lubelskiego na Zamku oraz wizyta w Centrum Rozrywki Magic Park. W  muzeum dzieci miały możliwość obejrzenia kilku wystaw tematycznych.Na początku była to wystawa archeologiczna prezentująca  życie w różnych epokach: kamienia, brązu, żelaza. Następnie pod kierunkiem  pani przewodnik zobaczyliśmy Galerię Malarstwa Polskiego od XVII do XIX wieku, zawierającą blisko 140 obrazów, wystawy: Monety i  Medale na Ziemiach Polskich od X do XX w., Śladami Przeszłości,  Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej i Malarstwo Cerkiewne. W  z sali  Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego dzieci z podziwem oglądały piękne stroje, materiały, dawne narzędzia, instrumenty. Z podziwem patrzyły na  zbroje rycerzy, portrety królów i bohaterów narodowych. Poznały także Legendę o Czarciej Łapie. Na koniec wykonywały prace plastyczne prezentując to,  co im sie najbardziej podobało.  Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w fikolandzie, gdzie miło spędzały czas bawiąc się i  nie czując zmęczenia. Radosne i zadowolone powróciły do domu. Zapraszamy do galerii zdjęć.

  Dodała : Elżbieta Ryba

   

 • Wycieczka do Warszawy

  Wycieczka do Warszawy odbyła się w piątek 7 grudnia 2018 roku. Brali w niej udział uczniowie od klasy 3 do 8. Zbiórka wszystkich uczestników wycieczki była o godzinie 6.20. Gdy przyjechałem do Łubek, autokar już był. Wszyscy wsiedliśmy, panie nauczycielki nas policzyły i o godzinie 6.30 ruszyliśmy w drogę. Podróż trwała 3,5 godziny. Po drodze mieliśmy postój na stacji Orlen, gdzie kupiłem sobie zestaw śrubokrętów. Do Warszawy dojechaliśmy o godzinie 10.30. Najpierw zwiedzaliśmy Muzeum Jana III Sobieskiego w Pałacu w Wilanowie. Pałac był bardzo ładny. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy tego, co miała nam do powiedzenia pani przewodnik. Następnie pojechaliśmy do Teatru Buffo na musical ,,Piotruś Pan" , który zaczął się o godzinie 12.30. Przedstawienie składało się z dwóch części. Podczas przerwy można było dokonać zakupów w bufecie. Wizyta w teatrze, na większości z nas zrobiła niesamowite wrażenie. Podziwialiśmy wspaniałą grę aktorów, świateł i dźwięków. Po wyjściu z teatru udaliśmy się na obiad. Gdy dojechaliśmy do restauracji była godzina 16.30. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Na stadion dojechaliśmy z opóźnieniem, dlatego też nie zwiedziliśmy całego stadionu i szatni. Zasiedliśmy jednak na trybunach, aby choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi kibice. W sklepiku kupiliśmy różne pamiątki i około godz. 18.30 wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Zmęczeni, lecz pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Łubek na godz. 22:05. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


  Autor: Tomasz Kaznowski

 • Mikołajki w przedszkolu

        6 grudnia był dniem pełnym wrażeń i niespodzianek dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Jako pierwszy niespodziankę przygotował Samorząd Uczniowski wręczając przedszkolakom słodkości. Następnie uczniowie klasy II i III pod kierunkiem Pani Eli Ryby zaprezentowali swoje zdolności wokalno-recytatorskie przedstawiając znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy. Kolejną niespodzianką dla maluchów były odwiedziny Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Mikołaj z uwagą wysłuchał wierszy i piosenek przygotowanych przez najmłodszych. Uczniowie swoim występem udowodnili, że zasługują na upominki. Każdy dostał prezent i miał wykonaną pamiątkową fotografię. Wszyscy pożegnaliśmy Mikołaja gromkimi brawami i poprosiliśmy, aby nie zapomniał o nas za rok.

  Dodała: Jolanta Wieczorek

  Mikołajki w przedszkolu - Obrazek 1

  Mikołajki w przedszkolu - Obrazek 2

  Mikołajki w przedszkolu - Obrazek 3

  Mikołajki w przedszkolu - Obrazek 4

   

   

   

 • Zebranie z Rodzicami

  Dnia 12 grudnia (środa) o godz. 13.00 odbędą się warsztaty dla Rodziców z panią psycholog Ewą Sieńką oraz zebranie ogólne.

  Serdecznie zapraszamy

 • Warsztaty zawodoznawcze dla ósmoklasistów.

  W dniu 29.11.2018 r.  uczniowie klasy  VIII wraz ze swoją wychowawczynią udali się do Zespołu Szkół nr 2 w Nałęczowie na organizowane warsztaty zawodoznawcze pt. „Dzień zawodów przyszłości”. Przybyli tam uczniowie ostatnich klas z okolicznych szkół mogli zapoznać się z ofertą kształcenia w znajdujących  się tam:  Technikum, Liceum Ogólnokształcącym oraz Branżowej szkole I stopnia. Po krótkiej części poświęconej powitaniu gości, występom artystycznym i przemówieniom wszyscy rozeszli się na zajęcia warsztatowe poświęcone różnym zawodom zdobywanym podczas edukacji w tej szkole. Po pracowniach  szkolnych oprowadzali uczniowie Zespołu Szkół.  Ostatnim etapem  zwiedzania był znajdujący się w pobliżu internat szkolny, gdzie znajduje się klasopracownia hotelarska. Udział w warsztatach był interesujący i skłonił do refleksji nad wyborem przyszłej edukacji w tej szkole w  jednym z wybranych kierunków.

  Autor : Mateusz Czępiński – ucz. kl.  VIII

 • Zabawa andrzejkowa

  Dnia 26 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa.Uczniowie klas młodszych  0- III zaczęli się bawić już od pierwszych godzin lekcyjnych natomiast dla klas starszych  IV- VIII impreza była przewidziana w późniejszych godzinach. Ósmoklasiści przygotowali bufet, w którym serwowano napoje, ciastka oraz dania na ciepło. Uczniowie klasy siódmej zorganizowali zabawę w kąciku z wróżbami, a członkowie sekcji organizacyjnej SU zapewnili muzykę dyskotekową. Wszyscy byli zachwyceni tym, że mogli zjeść pysznego gofra z bitą śmietaną, zapiekankę oraz wywróżyć sobie swoją przyszłość :)  Udaną imprezę przygotował Samorząd Uczniowski. 

  Autor: Milena Barwiak -ucz. kl. VIII

 • Dzień Pluszowego Misia

       Dnia 23 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III przybyli do szkoły wraz ze swoimi ulubionymi pluszowymi przyjaciółmi. Na początku dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach zrodził się pomysł maskotki pluszowego misia. Następnie dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat swoich przyjaciół odpowiadając na trudne pytania. Każda z klas przygotowała urodzinowa niespodziankę dla misia w postaci wiersza i piosenki.

     Jak to bywa na urodzinach tak i tym razem nie zabrakło słodkości, konkursów oraz zabawy przy muzyce. Na zakończenie wręczone zostały nagrody uczestnikom konkursu plastycznego pt. „Mój przyjaciel miś”.

   

  Dodała: Jolanta Wieczorek

   

  Dzień Pluszowego Misia - Obrazek 1

  Dzień Pluszowego Misia - Obrazek 2

  Dzień Pluszowego Misia - Obrazek 3

  Dzień Pluszowego Misia - Obrazek 4

  Dzień Pluszowego Misia - Obrazek 5

 • JUBILEUSZ 100- LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI I 100- LECIA OŚWIATY W ŁUBKACH

  JUBILEUSZ 100- LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI I 100- LECIA OŚWIATY W ŁUBKACH

   

  Nasza szkoła mała
  Już dawno powstała.
  Ludzi dziś przybyło wiele.
  Wszyscy nasi przyjaciele
  Chcą świętować razem z nami,
  Bo dziś Jubileusz mamy!
  Niech więc niesie się po świecie,
  Że oświaty jest 100-lecie.

   

      

   

      Dnia 09.11.18r. w murach dostojnej Jubilatki – Szkoły Podstawowej w Łubkach pojawili się znamienici goście, by wspólnie z całą społecznością szkoły świętować Stulecie Oświaty i Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
       O godz. 9.00. uczniowie, absolwenci, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście, ustawieni w uroczystym szyku udali się do kościoła. Uroczyste obchody podwójnego Jubileuszu rozpoczęła msza, której przewodniczył ks. kanonik Marek Jaworski, zaś słowo wygłosił ksiądz dziekan Mieczysław Bochenek. Przed występem uczniów, Pan Leszek Samcik - Dyrektor Szkoły, powitał wszystkich zebranych, zaś młodzież wręczyła każdemu z zaproszonych gości biało-czerwone róże. Początek akademii był niezwykle uroczysty – uczniowie dostojnym krokiem w rytm poloneza do filmu “Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara weszli do kościoła i przemaszerowali pod prezbiterium. Akademię rozpoczął Dyrektor Szkoły mgr Leszek Samcik, który wprowadził nas w jej tematykę oraz powitał przybyłych gości. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:


  Eugeniusz Pelak – Wicekurator Oświaty Kuratorium Oświaty w Lublinie,
  ks. kan. mgr Marek Jaworski – proboszcz Parafii w Łubkach,
  ks. Dziekan kan. Mieczysław Bochenek – długoletni proboszcz Parafii w Łubkach,
  mgr inż. Jan Czyżewski – Wójt Gminy Wojciechów,
  dr Artur Markowski – Wójt elekt Gminy Wojciechów,
  Marcin Mirosław – Przewodniczący Rady Gminy Wojciechów,
  mgr Agata Gliwka – Sekretarz Gminy,
  mgr Wanda Piech – inspektor ds. Księgowości Gminy Wojciechów,
  mgr Zofia Pomorska – Skarbnik Gminy,
  Wiesława Zielińska – Inspektor ds. oświaty i kadr gminy Wojciechów,
  Dariusz Kołodziejczyk – radny RG Wojciechów,

  Tadeusz Matys - radny RG Wojciechów,
  Anna Rynkowska – radna Rady Powiatu Lubelskiego,
  mgr Jolanta Duda – Dyrektor SP w Wojciechowie,
  mgr Joanna Kaznowska – Dyrektor SP w Miłocinie,
  mgr Iwona Piech – Dyrektor Publicznej SP w Maszkach,
  mgr Danuta Suchecka – przedstawiciel SP w Palikijach,
  Paweł Mirosław – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Wojciechowie,
  Agnieszka Gąska – Dyrektor GOK w Wojciechowie,
  Irena Zubrzycka – była długoletnia Dyrektor SP w Łubkach,
  Czesława Piech – była Kierownik SP w Łubkach,
  Helena Rejmak – była długoletnia nauczycielka SP w Łubkach,
  Krystyna Stawowska – była długoletnia nauczycielka SP w Łubkach,
  mgr Lucyna Wójciak - była nauczycielka matematyki,

         

      Po powitaniach w podniosły, uroczysty nastrój wprowadziło wszystkich zgromadzonych wspólne odśpiewanie hymnu ’’Mazurka Dąbrowskiego”. Recytacją fragmentu tekstu „Pana Tadeusza” rozpoczęła się akademia poświęcona historii oświaty i 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.


  „Śród takich pól przed laty, nad brzegiem  ruczaju,
  Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
  Stał dwór szlachecki, z drzewa lecz podmurowany;
  Świeciły się z daleka pobielane ściany,
  Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
  Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni.
  Dom mieszkalny niewielki, lecz zewsząd chędogi
  I stodołę miał wielką, i przy niej trzy stogi (…)”


       Następnie uczniowie przedstawili w słowno-muzycznej inscenizacji historię rozbiorów, walki o niepodległość w powstaniach listopadowym, styczniowym, wielkopolskim, śląskich, poprzez I wojnę światową, Legiony Polskie Piłsudskiego, aż do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918r. Dalsza część akademii była poświęcona historii powstania w 1918r. szkolnictwa w Łubkach oraz jej 100-letnie dzieje aż po dzień dzisiejszy. Występujący zabrali widzów w sentymentalną podróż, łącząc czas miniony ze współczesnością, przybliżyli dzieje szkoły ściśle powiązane z historią naszego narodu. W programie nie zabrakło wierszy o szkole oraz pięknych pieśni patriotycznych. Widzowie docenili talent sceniczny i ogromne zaangażowanie naszych artystów, nagradzając występ gromkimi brawami.
       Za przygotowanie akademii odpowiedzialne były Panie Elżbieta Ryba i Elżbieta Wącior, zaś oprawę muzyczną zapewnił Pan Leszek Iwaniak. Nad dekoracją kościoła w biało – czerwone bukiety kwiatów, które ufundowali nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Łubkach, pracowały Panie Renata Skowrońska i Jolanta Wieczorek. Następnym ważnym punktem programu było przemówienie Pana Dyrektora mgr. Leszka Samcika.Zawarł w nim słowa w dzięczności i uznania dla przyjaciół naszej placówki, którzy przez wiele lat wspierali Szkołę Podstawową w Łubkach i pomogli przetrwać najtrudniejsze okresy. Jubileusz 100–lecia naszej szkoły nie tylko przywołuje przepiękne wspomnienia minionych lat szkolnych, ale także skłania ku refleksji nad mijającym czasem.

       Pan Dyrektor wyraził uznanie dla wysiłku i pracy kuratorów i wizytatorów Kuratorium Oświaty w Lublinie, dyrektorów, nauczycieli, księży, katechetów, pracowników administracji i obsługi, którzy przez wiele lat tworzyli historię i tradycję szkoły. Podkreślił wielkie zaangażowanie ś.p. Romana Wierzbickiego - Przewodniczącego Związku Rolników Indywidualnych „ Solidarność” i jego małżonki Pani Krystyny, którzy dołożyli wielu starań, aby dzieciom rolników nie zabrakło atrakcji i wypoczynku w czasie ferii zimowych i wakacji. Współpraca z pracownikami Lubelskiego Kuratorium Oświaty wpłynęła znacząco na podniesienie jakości pracy szkoły.

  Był to czas prowadzenia nas do sukcesów przez takie działania, jak udział w tzw. Lubelskim eksperymencie pod nazwą „Kształtujemy tożsamość krajobrazu”. Pomysłodawcą tego projektu była Pani Wizytator Marianna Król, która zachęciła do udziału w projekcie. Pamiątką po tym przedsięwzięciu jest otoczenie szkoły zaprojektowane w stylu romantycznym, kryształowa malwa oraz wiedza przekazana młodemu pokoleniu, wyzwalająca prospołeczne działania i kształtująca humanistyczne spojrzenie na otoczenie, urzeczywistniające ideę Jana Pawła II:,, Człowiek nie może zagubić właściwego sobie miejsca wśród tego świata, który sam ukształtował”. Udział naszej szkoły w tym eksperymencie dokumentują publikacje pod redakcją dr. J. Michalczyk zatytułowane ,,Człowiek i przyroda”.

       Szczególnie ciepłe słowa i kwiaty skierowane zostały pod adresem Pana Wójta – Jana Czyżewskiego, za to, że dbał o naszą szkołę w okresie swoich kadencji. Dzięki staraniom Pana Wójta szkoła została wzbogacona o nową stolarkę drzwiową i okienną, wykonano drogę dojazdową, a także teren rekreacyjno- sportowy, który wspólnie z Kuratorem Oświaty - Panem Krzyszofem Babiszem, uroczyście otwarto w dniu 16.X.2014r. Pan Dyrektor wyraził wdzięczność dla Pana Wójta za wspieranie wszystkich inicjatyw i projektów, dzięki którym szkoła dzisiaj tylko z zewnątrz przypomina malowniczy zabytkowy dworek, w środku zaś zachwyca nowoczesną bazą dydaktyczną. Dzięki tym działaniom szkoła doczekała stulecia, na trwałe wpisała się w historię miejscowości i całej gminy. Patrząc z perspektywy upływającego czasu można stwierdzić, że działalność dydaktyczno – wychowawcza szkoły została uwieńczona wieloma sukcesami uczniów w sprawdzianach, egzaminach, konkursach plastycznych, muzycznych i zawodach sportowych. Szkoła otrzymała liczne wyróżnienia i certyfikaty. Wychowankowie, którzy opuścili i nadal opuszczają jej mury, niejednokrotnie napawali nas dumą i dzisiaj są największą nagrodą. Wśród nich jest Pan doktor nauk medycznych Tadeusz Sadowski, dzisiaj bardzo ceniony lekarz, który swoją sławę i uznanie zdobył lecząc i ratując życie pacjentów. Pan Dyrektor podziękował wszystkim zaproszonym gościom, byłym dyrektorom szkoły, rodzicom, sponsorom za udzielone wsparcie, które pomogło przetrwać naszej placówce oraz godnie przygotować uroczystość obchodów 100 – lecia oświaty. Z kolei przybyli na tę uroczystość goście, złożyli życzenia i gratulacje z okazji tak dostojnego Jubileuszu. Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pan Eugeniusz Pelak. Podkreślił niezwykły charakter uroczystości, podniosły nastrój miejsca i złożył najlepsze życzenia na ręce Pana Dyrektora i całej społeczności.

       O godzinie 11.11. został uroczyście odśpiewany hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego w celu uczczenia setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. W ten sposób nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Rekord dla Niepodległej organizowaną przez MEN.

       Wiele ciepłych słów uznania, gratulacji i życzeń pod adresem szkoły popłynęło od przedstawicieli władz samorządowych: Wójta Jana Czyżewskiego, Wójta elekta –Pana Artura Markowskiego, a także Dyrektorów okolicznych szkół: Pani Joanny Kaznowskiej, Iwony Piech, Jolanty Dudy, p.o. Danuty Sucheckiej oraz Agnieszki Gąski - Dyrektora GOK-u w Wojciechowie.

     Po części oficjalnej uroczystości, wszyscy goście, nauczyciele, sponsorzy, uczniowie oraz absolwenci Szkoły Jubilatki zostali zaproszeni na poczęstunek do sali, gdzie czekał wspaniały tort z wizerunkiem szkoły - obrazem, który w pierwszych latach pracy namalował na płótnie Pan Dyrektor Leszek Samcik. Tort został wykonany przez absolwentkę naszej szkoły – obecną Przewodniczącą Komitetu Rodzicielskiego Panią Ewelinę Sochę i zachwycał, nie tylko wspaniałym wyglądem, ale też wyjątkowym smakiem. Wśród przygotowanych potraw zapachem nęcił bigos i pierogi oraz wiele iście dworskich dań, ciasto, kawa i herbata pięknie podane przez Mamy z Komitetu Rodzicielskiego. Zaproszeni goście mogli też odbyć sentymentalny spacer po szkole, zachwycić się dekoracją okolicznościową przygotowaną przez Pana Dyrektora Leszka Samcika i Panią Edytę Gospodarek. Można było też obejrzeć prezentacje multimedialne przygotowane przez Panią Anetę Zubrzycką, zdjęcia zgromadzone na tablicach przez Panie Dorotę Kołodziejczyk i Katarzynę Masiukiewicz, pooglądać stare kroniki i pozostawić swój wpis w najnowszej z nich. Jako pierwszy do kroniki pamięci zapisał się profesor dr hab. Janusz Gajda.

       Każdy z miłych gości otrzymał na pamiątkę kartkę z wizerunkiem Szkoły Podstawowej w Łubkach i fragmentem wiersza Adama Mickiewicza. Przed szkołą pojawiła się też okolicznościowa tablica upamiętniająca stulecie oświaty i historię powstania naszej szkoły. Wspólne spotkanie przy stole sprzyjało podtrzymaniu uroczystego charakteru święta szkoły, a także podzieleniu się wspomnieniami po latach i planami na przyszłość. Pan Artur Markowski podkreślił, że jako przyszły Wójt, będzie wspierał funkcjonowanie szkoły, troszczył się o jej dalszy rozwój i bazę dydaktyczną. Radosne świętowanie, tak szczególnego jubileuszu, trwało aż do późnego popołudnia. Starajmy się sprawić, aby kolejne pokolenia uczniów uwierzyły w swoje siły, nie bały się marzyć i sięgać gwiazd. Z codziennych radości budzi się nasza siła. Rzeka życzeń onieśmiela nas, a jednocześnie podwaja siły do pracy. Bądźmy przekonani, że to co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nami. Niech nas uskrzydla świadomość wypełnienia testamentu ś. p. Mieczysława Dąbrowskiego, byłego właściciela dóbr Łubki, wyryty w kamieniu:
   

  ***
  Przekazując potomnym tę miłość zagonu,
  którą w życiu wyznawał aż do chwili zgonu,
  temu kurhanowi powierzył swe serce,
  by Łubek nie dano obcej poniewierce!
  Niech więc to życzenie przez szereg stuleci,
  Będzie sakramentem dla wnuków i dzieci!

  ***


  To w jego pięknym dworze od 1945r. funkcjonuje Szkoła Podstawowa w Łubkach, z której jesteśmy dumni.

   

        Bardzo serdecznie dziękujemy Wszystkim uczestnikom, którzy swoją obecnością uświetnili rocznicę 100-lecia Oświaty w Łubkach. Były to niezapomniane chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

       Szczególnie chcemy podziękować naszym darczyńcom za życzliwość i wsparcie, jakie okazali nam w zorganizowaniu uroczystości:

  • Kółko  Rolnicze  w  Łubkach
  • Gminny  Ośrodek  Kultury  w Wojciechowie
  • Rada Gminy Wojciechów
  • Bank  Spółdzielczy  w  Wojciechowie
  • Sklep  Spożywczo-Przemysłowy w Łubkach – Jolanta Majchrzak
  • Sklep  Spożywczo-Przemysłowy  w Szczuczkach – Stanisław Twardowski
  • „Karczma Biesiada” - Włodzimierz Czerniec
  • Jolanta Wierzbicka
  • Marcin Górniak

   

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

   

  Dodała:  Elżbieta Wącior, Aneta Zubrzycka

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Łubkach
  Łubki 58
  24-204 Wojciechów
 • 81 517 10 06

Galeria zdjęć