Nasza szkoła wzięła udział w akcji ,,Razem na Święta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem akcji jest budowanie wspólnot, umacnianie więzi międzypokoleniowych, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę, współpraca ze środowiskiem lokalnym, dostrzeganie przez uczniów potrzeb i problemów innych ludzi.
Z uwagi na trwający stan epidemii wspólne działania naszych nauczycieli i uczniów realizowane w ramach akcji uwzględniały obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy sanitarne. Wykonano wiele ozdób świątecznych takich jak: bombki, stroiki, zawieszki, które dzieci zaniosły do swoich domów wraz z załączonym logo akcji i nimi obdarowali najbliższych, sąsiadów, przyjaciół. Powstały przepiękne kartki świąteczne z życzeniami. Uczniowie zaoferowali też pomoc osobom starszym ze swoich rodzin w przedświątecznych porządkach i zakupach. Wiele osób szczególnie w tym okresie czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości.
Nasi uczniowie podjętymi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności. A dobro okazane drugiej osobie wraca do nas ze zdwojoną siłą.
Dodała A. Żydek
Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy i niepowtarzalny. Jest to czas, na który z niecierpliwością czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli.
Aby jeszcze lepiej wejść w klimat nadchodzących świątecznych dni przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Łubkach przygotowały krótki występ. Zapraszamy do oglądania!
Dodała
Katarzyna Masiukiewicz
W konkursie ogłoszonym przez SU ,,Kartka Bożonarodzeniowa” wzięło udział 27 uczniów, w tym 13 z oddziałów przedszkolnych, 7 z klas I-III, a także 7 z klas IV-VIII. Komisja w składzie: Pani Elżbieta Ryba, Pani Aneta Zubrzycka miała nie lada problem z wyborem najciekawszej kartki. Wszystkie prace były bardzo oryginalne i staranne, a niektóre z nich zaskakiwały pięknym i kreatywnym wnętrzem a także serdecznymi życzeniami. Ostatecznie wszystkie przedszkolaczki dostały takie same upominki, gdyż poziom prac był bardzo wysoki. Z pozostałych klas wyłoniono następujących laureatów :
klasy I-III
I miejsce Piotrek Olech
II miejsce Justynka Szelągowska
III miejsce Antek Celejewski
klasy IV-VIII
I miejsce Julia Grzegorczyk
II miejsce Wiktor Celejewski
III miejsce Natalia grudzień
Laureaci otrzymali dyplomy oraz upominki. Pozostałym uczestnikom wręczono nagrody pocieszenia. Wszyscy okazali się zwycięzcami. Zebrane kartki świąteczne zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu, a później wręczone nauczycielom i pracownikom szkoły jako upominek na święta.
Sponsorem nagród w konkursie była Rada Rodziców, której jesteśmy wdzięczni za współpracę.
Wszystkim serdeczne dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
Organizator A. Żydek
,,Człowiek jest wielki nie przez to,
co posiada,
lecz przez to kim jest,
nie przez to, co ma
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II
Społeczność naszej szkoły włączyła się w zbiórkę żywności i środków czystości dla Podopiecznych Kuchni Brata Alberta oraz mieszkańców Ośrodka Wsparcia dla Osób Bezdomnych w Lublinie. Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie jest organizacją, która od ponad 30 lat wspiera osoby ubogie, potrzebujące i w kryzysie bezdomności. Do Kuchni Brata Alberta, która mieści się przy ul. Zielonej 3 każdego dnia przychodzi ok. 200-300 osób, by zjeść-często jedyny w ciągu dnia-gorący posiłek. Misją Bractwa jest niesienie nadziei osobom, którym z różnych względów ,,zawalił się świat”. Każdy człowiek zasługuje na pomoc i szansę, bez względu na to, jak jest oceniany przez innych i jak beznadziejna może się wydawać jego sytuacja. Bezdomność nie zawsze jest wyborem, często to wynik choroby, utraty pracy itp.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w tą zbiórkę. Zebrane produkty przekazaliśmy do ośrodka. Prezes Zarządu Bractwa Pani Monika Zielińska przekazała pisemne podziękowania dla Pana Dyrektora i całej szkoły, a także nauczycieli organizujących zbiórkę.
Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie dać choć maleńką szansę na nowe życie i nadzieję na lepsze jutro dla bliźnich. Bo każdy gest wsparcia daje nadzieję tym, którzy nie mają do kogo zwrócić się o pomoc.
Dodała A. Żydek
źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-20-grudnia-do-9-stycznia-zajecia-w-szkolach-w-systemie-zdalnym
Mikołaj, Mikołaj w czerwonej czapeczce.
W cieplutkim kożuszku, worek trzyma w ręce.
A w tym worku same cuda: lalki, klocki, misie.
Kto był grzeczny przez rok cały, coś dostanie dzisiaj!
6 grudnia to dzień, na który wszystkie dzieci czekają szczególnie. Wtedy w przedszkolu pojawia się długo oczekiwany gość - Mikołaj. Zanim jednak przedszkolaki spotkały się z Mikołajem przeszły szkolenie na jego pomocnika. Najpierw poznały legendę o św. Mikołaju – część teoretyczna. Następnie w praktyce sprawdzały swoje umiejętności takie jak – rozpoznawanie, tylko za pomocą dotyku, zabawek ukrytych w mikołajowej czapce, układały prezenty w kolejności od najmniejszego do największego, pomagały zapakować na sanie odpowiednią ilość prezentów określoną daną cyfrą, bardzo dobrze zdały również test wiedzy o reniferach.
Wreszcie gdy nadeszła chwila spotkania powitaliśmy św. Mikołaja wierszem i piosenką. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Przedszkolaki również nie zapomniały o Mikołaju – przygotowały dla niego i wręczyły laurkę. Cieszymy się, że Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.
Dodała
Katarzyna Masiukiewicz
Jak to było z Mikołajem?
Co roku każde dziecko z podekscytowaniem czeka na początek grudnia, zastanawiając się, jaką otrzyma niespodziankę. Ale dlaczego akurat do grudnia? Bo właśnie wtedy wypadają Mikołajki - święto mające na celu oddanie czci świętemu Mikołajowi - biskupowi Miry o wielkim sercu. Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia.
Według jednej z legend około 270 roku w bogatej rodzinie zamieszkałej w mieście Patara w dzisiejszej Turcji urodził się długo wyczekiwany chłopak, któremu nadano imię Mikołaj. Od najmłodszych lat wykazywał się on niezwykłą wrażliwością i pobożnością. Po śmierci swoich rodziców odziedziczył duży spadek, którym dzielił się z najuboższymi mieszkańcami miasta potajemnie i anonimowo roznosząc podarki. Po kilku latach został biskupem Miry, cieszącym się ogromnym uznaniem wśród wiernych. Według tradycji w nocy z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. Zwyczajowo tego dnia maluchy otrzymują od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi, słodycze, owoce czy książki. Niektórzy wcześniej rysują lub piszą list do Mikołaja z prośbą o wymarzony prezent. Jak powszechnie wiadomo, jeszcze sto lat temu Mikołajki były dniem wolnym od pracy. Współcześnie dzień ten nie jest objęty zniesieniem obowiązku pracy, ale mimo to obfituje w wiele przyjemności, czego doświadczyli uczniowie naszej szkoły. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, na cześć Świętego Mikołaja. Pierwszaki od samego rana oczekiwali nadejścia gościa. Kiedy szanowny Święty Mikołaj, zawitał w progi klasy uczniowie przywitali go piosenką ,, Dzyń, dzyń, dzyń, Mikołaju Święty, dzyń, dzyń, dzyń, przynieś nam prezenty…”. I tak też się stało. Były prezenty, zabawy i słodkości. Każdy tego dnia był uśmiechnięty, radosny i miał bardzo dobry humor.
dodała:Elżbieta Ryba
Samorząd Uczniowski – działamy na rzecz innych
Zbiórka żywności
Społeczność naszej Szkoły Podstawowej w Łubkach kolejny raz okazała swoją solidarność i wdzięczność żołnierzom za ich służbę dla Polski. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz ze swoim opiekunem p. A. Żydek w odpowiedzi na akcję ogłoszoną przez Pana Wójta Artura Markowskiego zorganizowali zbiórkę żywności -wsparcia służb mundurowych ochraniających naszą wschodnią granicę. Wśród dostarczonych produktów były: konserwy, słodycze, kawa, herbata, cukier oraz wiele innych przydatnych artykułów gotowych do spożycia.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Julia Czerniec z kl. VII oraz Dawid Olech z kl. VII dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pana Zbyszka Olecha dostarczyli żywność 1 grudnia do Urzędu Gminy w Wojciechowie.
Wszystkim, którzy włączyli się w tą zbiórkę bardzo dziękujemy.
Zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach społecznych i charytatywnych, które integrują środowisko, uwrażliwiają na potrzeby innych, uczą empatii, a przede wszystkim tego, że
razem możemy zdziałać więcej.
Opiekun SU A. Żydek
Szkoła Podstawowa w Łubkach włączyła się w akcję, którą zorganizował Pan Andrzej Moroz. Samorząd Uczniowski przeprowadził w szkole zbiórkę czekolad dla naszych żołnierzy na wschodniej granicy. Uczennica klasy VI Ania Borkowska wraz ze swoim rodzicem zawiozła zebrane słodkości na miejsce zbiórki (przed remizę OSP 25 listopada w godzinach południowych) i przekazała organizatorowi.
Wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję bardzo dziękujemy.
Opiekun SU A. Żydek
Andrzejki, przypadające 29 listopada, - to zgodnie z tradycją - wieczór wróżb. Świętego Andrzeja uznano za patrona panien chcących szybko wyjść za mąż. Miał on pomóc dziewczętom poznać przyszłość. Odpowiednikiem andrzejek dla chłopców były kiedyś katarzynki( 24 listopada), jednak z czasem dwa odrębne obrzędy zostały połączone i dziś są obchodzone jako andrzejki. Dawniej ważną część wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, dzisiaj traktowane są raczej zabawowo, o czym przekonali się uczniowie naszej szkoły.
30 listopada odbyły się w naszej szkole klasowe andrzejki. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Również i my chcieliśmy dowiedzieć się, co nas czeka za kilkanaście lat. Dzięki wróżbom, przebijając papierowe serduszka chłopcy mogli poznać imię przyszłej wybranki, a dziewczynki – imię przyszłego wybranka. Ustawianie kapci i butów w kierunku drzwi, mówiło o tym, kto pierwszy ożeni się lub wyjdzie za mąż. Były też przepowiednie związane z wyborem przyszłego zawodu, a magiczna butelka czy czarodziejska kula wskazywały, co może nas spotkać w najbliższej przyszłości. Każda z klas przygotowała różne stanowiska z wróżbami: wróżby z kolorami, drzewko szczęścia, wróżby ze szpilkami lub zapałkami, wróżby z kośćmi do gry, z talerzami , kubeczkami , andrzejkowe memory czy ciasteczka z niespodzianką w środku. Jedną z wróżb było zliczanie cyfry w naszej dacie urodzin. Ostateczna liczba mówiła nam, jaką osobą jesteśmy. Jak przystało na andrzejkową tradycję , chętni przelewali roztopiony wosk przez dziurkę od klucza. Wszystkie wróżby były świetnym sposobem nie tylko na integrację grupy, ale również na poćwiczenie matematycznych umiejętności.
Imprezie towarzyszyło wiele radości i śmiechu. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie klasowych spotkań. Mamy nadzieję, że jak przystało na tradycję część wróżb i marzeń zostanie spełniona.
dodała : Elżbieta Ryba
Galeria klasy 1
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Został ustanowiony w 2002 r., dokładnie w 100 rocznicę powstania tej najsłynniejszej zabawki dla dzieci.
Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych również świętowały URODZINY PLUSZOWEGO MISIA. Ze względu na obostrzenia nie mogły tego dnia przynieść ze sobą misiów, ale dzięki rodzicom, którzy wykonali zdjęcia dzieci z ich maskotkami, w naszej sali urządziliśmy galerię pluszakowych fotografii.
Dzieci poznały historię powstania pierwszej pluszowej maskotki oraz opowiadały o swoich ukochanych pluszakach. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach, w których głównymi bohaterami były pluszowe misie: odgadywały, który bajkowy miś ukrył się na ilustracji. Mając zasłonięte oczy, ale z pomocą podpowiedzi koleżanek i kolegów, przyczepiały misiowi kokardkę. Przechodziły trasę szlakiem misiowych śladów. Rozwiązywały quiz wiedzy o misiach. Poszukiwały przedmiotów w kolorze wylosowanego misia. Nie zabrakło również tańców do misiowych przebojów, a także wykonania misiowych opasek.
To był baaardzo zmisiowany dzień!!!
Dodała Katarzyna Masiukiewicz
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”.
W inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami
Z wyrazami szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Edukacji i Nauki
W załączeniu przekazuję pamiątkowy dyplom.
Leszek Samcik
Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs:
Kartka Bożonarodzeniowa
Celem konkursu jest:
- wzbudzenie w uczestnikach kreatywności i wrażliwości artystycznej
- wzbogacenie warsztatu plastycznego
- rozwijanie wyobraźni uczestników
- poszukiwanie nowych środków wyrazu
- kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej
Regulamin konkursu:
1.Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły. Podzielony jest na trzy kategorie: przedszkole
i zerówka, uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VIII.
2. Każdy uczestnik może wykonać i dostarczyć jedną kartkę z życzeniami na konkurs.
3. Prace nie mogą być większe niż format A4, wykonane dowolna techniką plastyczną z różnorodnych materiałów.
4. Na kartce - czy w jej środku -powinny znajdować się życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
5. Autora prac należy podpisać na odwrocie kartki
6. Prace należy składać do 10 grudnia 2021r. do Pani Anety Żydek (oddział przedszkolny). Planowana data ogłoszenia wyników to 14 grudnia 2021r.
7. Prace będą oceniane przez Jury składające się z naszych nauczycieli i oceniane według następujących kryteriów:
- walory artystyczne,
- kreatywność,
- oryginalność,
- nawiązanie do tradycji.
- estetyka wykonania.
8. Wszystkie prace zostaną nagrodzone. Prace nie będą zwracane po konkursie, przedstawiciele samorządu wręczą je nauczycielom i pracownikom szkoły jako upominek na nadchodzące święta.
9. Sponsorem nagród jest Rada Rodziców.
10. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na gazetce szkolnej na głównym korytarzu, a także na stronie naszej szkoły.
Wszystkich informacji udziela P. Aneta Żydek
- opiekun Samorządu Uczniowskiego
Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną
do włączenia się w akcję wsparcia służb mundurowych
ochraniających naszą wschodnią granicę.
Do 1 grudnia br. można przynosić do szkoły:
- żywność gotową do spożycia tj. owoce (jabłka, gruszki, owoce cytrusowe),
- słodycze (ciastka, batony energetyczne),
- konserwy, herbatę, kawę, zupy w torebkach, napoje, itp.
Zebrane produkty zostaną zawiezione
do Urzędu Gminy w Wojciechowie, a później dowiezione na granicę.
Zapraszamy do włączenia się w akcję.
Okażmy naszą solidarność i wdzięczność żołnierzom
za ich służbę dla Polski.
Opiekun SU
A.Żydek
Tegoroczna edycja OTWP będzie miała formę zdalną. Turniej jest skierowany do dzieci i młodzieży w 2 grupach wiekowych:
I grupa - uczniowie szkół podstawowych
II grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Turniej zostanie przeprowadzony w terminie 26.11 – 11.12 br.
Pierwszym etapem będą eliminacje powszechne, otwarte dla wszystkich przeprowadzone w formie pisemnej (test on-line) na internetowej platformie edukacyjnej. Test zawiera 60 pytań dla każdej grupy wiekowej, na które należy udzielić odpowiedzi przez zaznaczenie jednego spośród kilku podanych wariantów. Łączny czas odpowiedzi - 60 minut. Punktacja eliminacji pisemnych - 0 lub 1 punkt.
Do kolejnego etapu kwalifikuje się max. po 25 zawodników z każdej grupy wiekowej, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w eliminacjach powszechnych. Jury bierze pod uwagę czas rozwiązania testu w przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów gdy nie jest możliwe wskazanie 25 finalistów.
Etap drugi to finał przeprowadzony formie ustnej (on-line). W części ustnej każdy z zawodników odpowiada na pięć pytań z wylosowanego zestawu. Po każdej wypowiedzi następuje jawna ocena jury oraz ewentualne uzupełnienie odpowiedzi (podanie pełnej odpowiedzi przez Jury). Czas odpowiedzi na jedno pytanie –max. 2 minuty. Punktacja odpowiedzi ustnych od 0 do 3 punktów.
Laureatami konkursu są osoby z pierwszych 3 miejsc z każdej grupy wiekowej z największą łączną liczbą punktów za odpowiedzi ustne.
Uczestnicy finału ustnego mogą zostać poproszeni o udział w finale w miejscu wskazanym przez właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uczestnika Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. Turniej odbywa się pod nadzorem Jury, które powoływane jest przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne.
Zakres tematyczny Turnieju:
Zgłoszenia do udziału w turnieju.
Aby wziąć udział w turnieju należy zarejestrować się na internetowej platformie edukacyjnej.
Każdy uczestnik musi mieć opiekuna, który również musi się zarejestrować.
Warunkiem uczestnictwa w finale jest dysponowanie komputerem z kamerą, głośnikami, mikrofonem
oraz łączem internetowym.
Już wkrótce będzie możliwość rejestracji uczestników i opiekunów.
TERMIN ELIMINACJI PISEMNYCH - Wkrótce
TERMIN FINAŁU USTNEGO – Wkrótce
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem OTWP on-line
Celebrując obchody Narodowego Święta Niepodległości nasza szkoła dołączyła do akcji ,, Szkoła do hymnu - 2021", który odśpiewany został w dn. 10 listopada o godz. 11.11 Z uwagi na trwającą epidemię COVID-19 wydarzenie odbyło się w klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Flaga, godło i hymn państwowy to symbole związane z tożsamością narodową. Poza nimi istnieje jeszcze wiele elementów świadczących o naszym narodowym dziedzictwie, a wśród nich polskie tańce narodowe. Są one nośnikiem tradycji narodu, jego historii i wyrazicielem tożsamości narodowej. Poza tym budują poczucie przynależności, potrafią zjednoczyć społeczność, są powodem do dumy.
Podkreślając doniosły charakter tego święta uczniowie zatańczyli jeden z naszych narodowych tańców - poloneza, który obok mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka wpisany został w 2015 r. na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.
Występ przygotowany pod kierunkiem instruktorki tańca p.Renaty oraz przy pomocy n- lki wf. p. D. Kołodziejczyk można obejrzeć pod linkiem
https://www.youtube.com/watch?v=w3-Q4m1qwV
Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, cała społeczność szkolna i przedszkolna włączyła się w działania pod hasłem ,,Tydzień dla Niepodległej”. Nauczyciele w taki sposób organizowali i przeprowadzali zajęcia szkolne, aby móc na nich rozwijać postawy patriotyczne i obywatelskie. Przybrały one różne formy takie jak: gazetki szkolne i klasowe, plakaty, quizy historyczne, pogadanki, prezentacje, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, prace plastyczno-techniczne, recytowanie wierszy czy pisanie listów. Efekty uczniowskich prac i działań zostały uwieńczone na fotografiach lub krótkich nagraniach, które można obejrzeć na dole strony.
Każdy Polak, ten duży i ten najmniejszy powinien wiedzieć, że wolność nie jest nam dana na zawsze i trzeba ją pielęgnować, a patriotyzm cały czas wzmacniać.
Szanujmy siebie nawzajem, pamiętając o symbolach narodowych, dbając o środowisko, miłując naszą Ojczyznę, swobodnie wyrażając myśli i przekonania.
Podejmujmy mądre i rozważne decyzje, w imię słusznej sprawy, pamiętajac o swoich potrzebach.
Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju i pokazujemy, w jaki sposób można być patriotą?
Oddzielnie w klasach, w domach, ale razem świętujemy
Niepodległość naszej Ojczyzny!
D. Kołodziejczyk, E. Ryba
Występ oddziału przedszkolnego
i hymn w wykonaniu 1 klasy:
,,…nie umiera ten,
kto trwa w pamięci żywych…”
W środę 27 października 2021 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Natalia Gałecka i Dominik Kołodziej wraz ze swoim opiekunem panią Anetą Żydek udali się na cmentarz w Wojciechowie. Złożyli tam kwiaty i zapalili znicze przy pomniku ostatniego właściciela dworku w Łubkach - Mieczysława Dąbrowskiego. Uczciliśmy w ten sposób pamięć o Wielkim Polaku, dzięki któremu dzisiaj uczymy się w zabytkowym budynku, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa w Łubkach.
Dodała A. Żydek